Rozhodli jste se pro vlastní výrobu štípačky na dřevo? Nevíte si rady s výběrem hydraulických prvků ke štípačce na dřevo? Tento článek Vám nepomůže postavit štípačku na dřevo, ale bude sloužit jako návod jak počítat a vybírat jednotlivé prvky hydrauliky pro Vaši štípačku.
Hydraulický válec je základním stavebním prvkem celé štípačky na dřevo. Výběrem hydraulického válce volíme pracovní délku (délku polen) a společně pak s hydraulickým čerpadlem určujeme štípací tlak. Pracovní délka je dána délkou tahu hydraulického válce. Tlak je pak dán plochou, na kterou působí olej a tlakem oleje v soustavě. Velikost plochy je pak dána průměrem pístu (vnitřním průměrem válce) a tím jestli štípačka bude pracovat v tahu, nebo v tlaku. V tahu je totiž plocha zmenšena o průměr pístnice. Nabídku hydraulických válců najdete na zde HYDRAULICKÉ VÁLCE.
Výběrem hydraulického čerpadla řešíme tlak v sestavě a tedy štípací tlak a také rychlost jakou bude štípačka na dřevo pracovat. Maximální pracovní tlak mají čerpadla dána a je uváděn u každého čerpadla. K dosažení maximálního tlaku je zapotřebí dostatečně silný pohon čerpadla. Rychlost práce je pak dána součinitelem obsahu hydraulického čerpadla a otáčkami na hřídeli. U hydraulických čerpadel se uvádí obsah čerpadla a objem litrů, které čerpadlo přečerpá během minuty při 1500 otáčkách za minutu. Pro každý případ je potřeba výkon hydraulického čerpadla přepočítat na vstupní otáčky dané pohonem. Důležité je také zvolit správné hydraulické čerpadlo vzhledem ke směru otáčení pohonu. naši nabídku hydraulických čerpadel najdete na tomto odkazu: HYDRAULICKÁ ČERPADLA. U hydraulických čerpadel je potřeba počítat se ztrátou cca 5%.
Výběrem hydraulického rozvaděče řešíme, jak snadno se nám bude štípačka na dřevo ovládat. Hydraulický rozvaděč v každém případě musí být dvoučinný, aby nám dokázal ovládat dvoučinný hydraulický válec. Takový rozvaděč má tři polohy 1 - 0 - 2. V závislosti na zapojení v poloze 1 rozvaděč tlačí píst ven, v poloze 0 drží píst na místě a v poloze 2 stahuje píst zpět. Pokud zapojíme obráceně tak bude také pracovat obráceně.
Máme možnost výběru tří různých hydraulických rozvaděčů (všechny 3 se zapojují stejně a rozdíl je pouze ve způsobu ovládání):
a) standardní dvoučinný hydraulický rozvaděč: Pružiny vždy vrací rozvaděč do polohy 0. Ručně jej přepínáme do činnosti tlačení nebo stahování. U všech činností pístu je tedy nutná součinnost obsluhy.
b) hydraulický rozvaděč s aretací v poloze 2. V tomto případě obsluha musí manuálně držet hydraulický rozvaděč v poloze 1 v tlaku. Rozvaděč se sám vrátí do polohy 0. V poloze 2 je možné rozvaděč zaaretovat. Píst se tak vrací bez nutnosti součinnosti obsluhy. V momentě kdy píst dosáhne plného stažení, se tento hydraulický rozvaděč vrátí do polohy 0.
c) Hydraulický rozvaděč pružinou držený v poloze 2: tento typ rozvaděče se standardně používá na komerčně prodávaných štípačkách na dřevo. Do polohy 1 jej musí manuálně uvést a držet jej tam obsluha. Rozvaděč sám automaticky drží v poloze 2, kdy stahuje píst zpět. K tomuto typu hydraulického rozvaděče je nutné vymyslet systém, který jej po dojetí do krajní polohy podrží v poloze 0. Výhodou je, že pokud vymyslíme dobrý způsob vracení a držení hydraulického rozvaděče v poloze 0 a bude-li tento systém nastavitelný, pak můžeme měnit pracovní délku dle aktuální délky polen.
Nabídku hydraulických rozvaděčů najdete zde: HYDRAULICKÉ ROZVADĚČE JEDNOPÁČKOVÉ
Pro počítání pracovního času je důležitý objem válce a výkon čerpadla. Objem válce spočítáme dle vzorečku:
objem válce = 3,14 × poloměr válce na druhou × výška válce.
V případě rychlosti při stahování válce je potřeba odečíst objem pístnice, který spočítáme ze stejného vzorečku. Do vzorce je vhodné dávat čísla v celých decimetrech. Výsledek tak dostaneme v litrech.
Jednoduše pak spočítáme, jak velké čerpadlo potřebujeme pro naplnění tohoto objemu za požadovaný čas. Vzoreček bude tedy Objem válce v litrech x ( 60 / požadovaný čas ve vteřinách). Z tohoto výsledku zjistíme, jak výkonné čerpadlo potřebujeme.
Jak jsme již psali výše, pracovní tlak je dán plochou na kterou olej působí a tlakem systému. Vzoreček pro výpočet pracovního tlaku štípačky na dřevo (nebo jakéhokoli jiného hydraulického válce) bude tedy vypadat následovně: Poloměr válce na druhou x 3,14/100 * tlak. Vzoreček pro výpočet tlaku v tahu bude maličko složitější (poloměr válce na druhou - poloměr pístnice na druhou) x 3,14/100 x tlak.
Není Vám něco jasné? Potřebujete něco objasnit, nebo konzultovat? Obraťte se na naše odborníky v tomto oboru na servis@kardanka.cz
Chcete od nás dostávat novinky a akční nabídky? Pak neváhejte zaregistrovat Vaši e-mailovou adresu a potvrdit.
CS Technika s.r.o.
Krkonošská 2912
544 01, Dvůr Králové nad Labem
Telefon: +420 491 114 383
Mobil: +420 733 672 188
E-mail: info@kardanka.cz
Web: www.kardanka.cz
Patříme mezi největší prodejce dílů na zemědělskou techniku.
Máme vlastní bohaté zkušenosti s prodávanými výrobky.
Kvalitní zázemí a tým vyškolených pracovníků.
Možnost vrácení zboží do 14 dnů samozřejmostí.